Individuální vzdělávací program pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami (IVP) a asistent pedagoga

Dle zákona 561/2004 Sb. o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání v platném znění.

O přijetí dítěte k speciálnímu vzdělávání rozhodne ředitelka mateřské školy na základě lékařského vyjádření a s přihlédnutím k podmínkám mateřské školy.

Vzdělávání žáka podle IVP povoluje ředitelka mateřské školy školy na základě žádosti  zákonných zástupců dítěte, podpořené písemným vyjádřením poradenského zařízení. Je vypracován týmem pedagogů, kteří se na vzdělávání dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami podílí.  Metodickou pomoc při tvorbě a realizaci IVP zajišťuje pověřený pracovník poradenského zařízení.

IVP vypracovávají třídní učitelky v průběhu měsíce září a je doplňován a upravován v průběhu celého školního roku podle potřeby dítěte.

Východiskem pro zpracování IVP je výsledek speciálně pedagogického a psychologického vyšetření dítěte, potřeby diagnostikované učitelkami a zohledňuje názor zákonného zástupce dítěte.

Vychází z Školního vzdělávacího programu a Třídního vzdělávacího programu.

Vzdělávání podle IVP vyžaduje úzkou spolupráci se zákonným zástupcem dítěte – doporučené aktivity dítěte doma a mimo mateřskou školu, požadavek na lékařské vyšetření, apod..

Asistent pedagoga je kvalifikovaný pracovník, který spolupracuje při výchovně vzdělávací činnosti dětí a žáků podle stanovených postupů a pokynů. Jeho pracovní náplní je zprostředkování výchovné a vzdělávací činnost dětem se speciálními vzdělávacími potřebami, v případě potřeby pomáhat dětem s těžším zdravotním postižením se sebeobsluhou v době vyučování, na základě pokynů pedagogického pracovníka. Asistent pedagoga dále napomáhá žákům při přizpůsobení se školnímu prostředí, komunikaci se spolužáky, spolupracuje se zákonnými zástupci žáka a komunitou, ze které žák pochází.

Podnětem ke zřízení této pracovní pozice je doporučení, které většinou vydává speciálně pedagogického centrum (SPC) či pedagogicko psychologická poradna v rámci zpracování individuálního vzdělávacího plánu (IVP) žáka.

Ke zřízení funkce asistenta pedagoga je nutný souhlas krajského úřadu.