Milí rodiče,

ocitáme se v nelehké situaci, ale ze všeho špatného může vyplynout i něco dobrého. Tím nejlepším pro vás a vaše děti je jedinečná příležitost vrátit se ke kořenům, k podstatě rodiny a jejího významu pro rozvoj dítěte. Máte možnost trávit s dětmi více času, povídat si, sdílet, pozorovat drobné každodenní pokroky dítěte, které obvykle ani nemáte možnost postřehnout, a radovat se z nich.

Dětem i sobě můžete prospět, když se budete inspirovat následujícími doporučeními, která nabízíme:

věnujte čas cíleně dětem, povídejte si, vyprávějte;

podporujte děti v samostatnosti (péče o sebe – oblékání, hygiena…);

zapojujte děti do běžných domácích činností (úklid, vaření, péče o blízké, o květiny, o zvířata…);

dbejte na pravidelný režim;

podporujte rodinné rituály spojené s denními činnostmi i významnými událostmi (rituály před spaním, vítání a loučení, oslava tradic a výročí…);

zapojte se aktivně do hry dítěte (stavebnice, skládanky, hry „na něco“…);

s dětmi čtěte každý den, o přečteném si povídejte, pokládejte dětem k přečtenému otázky;

společně zpívejte, kreslete, malujte, modelujte, hýbejte se, hrajte společenské hry;

využijte získaný čas pro činnosti s dětmi, které jindy odkládáte, nestíháte (logopedická cvičení, sebeobslužné činnosti, pohybové aktivity…);

povídejte si s dětmi i o současné situaci, děti se potřebují orientovat v tom, co se kolem nich děje, když se samy ptají, komentují, poskytněte jim přiměřené informace, je to pro ně důležité. Kreativitě se meze nekladou. Dětství je krátké, jedinečné a neopakovatelné. Využijme nabízené příležitosti k tomu, abychom si uvědomili, co je pro nás důležité. Naše děti si to rozhodně zaslouží, a to nejen v době nouzového stavu.

Díky vám všem.

kolektiv MŠ